کتاب کلارا کالان

اثر ریچارد بی. رایت از انتشارات نفیر - مترجم: اکرم پدرام نیا-دهه 2000

رایت که در مقام نویسنده مولف سیزده رمان و دو کتاب کودک به شمار می‌رود، در این رمان و در بستر حوادث سال‌های دهه ۳۰ در کانادا، داستان زندگی دو خواهر را روایت می‌کند که یکی در دهکده‌ای متروک و دیگری در نیویورک زندگی می‌کند و با نامه نگاری به همدیگر روزگار می‌گذرانند.
رایت از لابه‌لای این نامه‌هاست که خواننده را به لابه‌لای جامعه خود می‌برد و با تیزبینی، دردها، تبعیض‌ها و ستم‌های اجتماعی که بر زنان در این جامعه روا می‌شود را بیان می‌کند.
این رمان همچنین روایت‌کننده نقد تند اجتماعی نویسنده بر ساختار رسانه‌ای کشورهای غربی در مواجهه با ساختار خانواده است.

رمان «کلارا کالان» در سال ۲۰۰۱ و پس از انتشار، تمامی جوایز ادبی معتبر کانادا از جمله جایزه گیلر، گاورنر جنرال، تریلیوم بوک اورد، و سی‌بی‌ای را از آن خود کرده است و در بسیاری از روزنامه‌های مشهور کانادا و آمریکا درباره این رمان نقد و نظر به انتشار رسیده است از جمله نشریه تایمز لندن که این اثر را در زمره یکی از برجسته‌ترین رمان‌های عصر حاضر معرفی کرد.
این کتاب با اطلاع نویسنده ترجمه شده و وی در متن کوتاهی از ترجمه آن به زبان فارسی و انتشار در ایران ابراز خوشنودی کرده است.

در بخشی از این رمان می‌خوانیم:

با تمام وجود دلم می‌خواهد کمکت کنم که بفهمی چقدر همه این داستان سخت، پیچیده و جانسوز است: یک روز به تو خواهم گفت که چگونه آموختم به تماشای نور رو به افول روزهای پاییز بنشینم یا بوی خاک را در اوان بهار در دل برف‌ها بیرون بکشم؛ چگونه در یک روز زمستانی باورهایم رنگ باختند. در یک غروب تابستانی بر چرخ و فلکی سوار شدم و از اوج آن به مردی که آسیبی سخت به من رسانده بود، چشم دوختم؛ به تو خواهم گفت که روزی به رم سفر کردم و در شهر آن شاعر مرده چه شمار بزرگی جنگاور دیدم؛ به تو خواهم گفت که چگونه با پدرت، جلو در سینمایی، در تورنتو ملاقات کردم... شاید از همین نقطه شروع کنم و ماجرا را برایت بگویم. در یک غروب زمستانی، وقتی چراغ‌ها را زودتر از معمول روشن کنیم یا شاید در یک روز تابستانیپر از برگ با آسمانی درخسان. قصه‌ام را با فعل‌های کمکی شروع خواهم کرد: من... هستم. تو... هستی. آن... هست.


خرید کتاب کلارا کالان
جستجوی کتاب کلارا کالان در گودریدز

معرفی کتاب کلارا کالان از نگاه کاربران
کلارا معلم مدرسه و اسپینتر در اواسط 1930s است. او تنها پس از مرگ پدرش در خانه خود زندگی می کند. خواهر نوه او Nora فقط به نیویورک رفته است تا معروف شود. ما داستان چند سال آینده را از طریق نامه هایی که به عقب و جلو به خواهران و یک دوست نیویورک نوشته شده است، می گویند. در میان، کلارا مجله مد را می نویسد. این را برای خواندن آسان می سازد. با وجود این شکل، شخصیت ها به خوبی توسعه یافته اند. من در این دورۀ خواندن درباره زندگی اجتماعی و مسائل در این دوره بسیار جالب توجه بودم. هر دو خواهر بسیار معتقد بودند و هر یک از آنها دارای مشکلات، استبداد و اخلاق بود. من اعتقاد دارم این کتاب زمانی که اولین بار منتشر شد، جایزه های متعددی را به دست آورد. من را شگفت زده نکن!

مشاهده لینک اصلی
این داستان، رمان مسیحی است که رابطه بین دو خواهر را از طریق نامه های خود به یکدیگر در طول سال ها (اغلب بسیار خفیف) بررسی می کند. من این واقعیت را دوست داشتم که می توانستم با شخصیت های قدیمی، انتاریو، جامعه متدیست، شهر کوچکی آشنا شوم. شخصیت مورد علاقه من Evelyn Dowling، یک دختر سرسبز، سیگاری شدید و نوشیدنی، احساس خشکی طنز بود، اما به نظر عجیب و غریب زمین. من کمی بعد از گفتن دخترها ناراحت شدم. کلارا من را به عنوان یک زن دشوار، منزوی و مخفی منحرف نکرد. من فکر می کنم که دختر کوتاهی مادرش را تغییر داد. همه چیز در همه چیز عالی است و بسیار توصیه می شود.

مشاهده لینک اصلی
من خوشحالم که @ @ @ Canada @ Richard B. Wright @ را کشف کردم وقتی دوباره به کتاب فروشی ABC در خیابان یونگ (جنوب خیابان چارلز) در تورنتو در ژوئن 2017 بازدید کردم. کلارا کالن که در کتابخانه محلی من در آتن یافتم GA، مورد علاقه من تا کنون (از سه کتاب رایت Ive خوانده شده).

مشاهده لینک اصلی
من واقعا از این کتاب لذت بردم و سبک آن نوشته شده بود: نوشته های خاطرات و تبادل نامه بین یک دختر جوان در دهه 1930، شهر کوچک انتاریو و خواهر کوچکترش که به نیویورک رفته است تا علامت خود را در جهان نشان دهد. یک زمان جالب در تاریخ، تنها یک زن جوان است.

مشاهده لینک اصلی
شگفت انگیز، خواندن ملایم، پر از شخصیت های قابل اعتماد و قابل اعتماد. من همیشه از طریق نفوذ حوادث مهم تاریخی در مکاتبات شخصیت های اصلی متقاعد نشدم، اما در غیر اینصورت فکر کردم عالی بود.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب کلارا کالان


 کتاب سال غریب
 کتاب آواز ناتمام
 کتاب ده قرار مهم برای زندگی مشترک
 کتاب همه چیز درباره نویسندگی خلاق
 کتاب هزار خورشید تابان
 کتاب زنان سیبیلو و مردان بی ریش