کتاب فلسفه ترس

اثر لارس اسوندسن از انتشارات گمان - مترجم: خشایار دیهیمی-دهه 2000

در این کتاب اسوندسن به بررسی جنبه‌های مختلف احساس ترس و تاثیرات اجتماعی آن پرداخته، آنچنان‌که در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «ترس یکی از مهم‌ترین عوامل قدرت است، و کسی که بتواند در جامعه سمت و سوی ترس را معین کند، قدرت زیادی بر آن جامعه پیدا می‌کند. شاید بتوان همصدا با آگامبن گفت که ما امروزه همیشه در یک حالت اضطرار زندگی می‌کنیم که در آن یادآوری خطرهای جدی تقریبا نقش ورق حکم یا برگ برنده را دارد و این ورق چیزی را که می‌برد، حقوق دموکراتیکِ به رسمیت شناخته شده است.»‏


خرید کتاب فلسفه ترس
جستجوی کتاب فلسفه ترس در گودریدز

معرفی کتاب فلسفه ترس از نگاه کاربران
کتاب هفت فصل دارد. «فرهنگ ترس»، «ترس چیست؟»، «ترس و خطر (ریسک)»، «جذابیت ترس»، «ترس و اعتماد»، «سیاست ترس» و «فراسوی ترس». نویسنده بیشتر بر روی نوعی از ترس تاکید دارد که ذهنی هستند، مثل ترسیدن از خبرهایی که در در رسانه‌ها منتشر می‌شود و یا ترس از اتفاق‌های بدی که ممکن است برای ما بیفتد. نویسنده در فصل‌‌های مختلف توضیح می‌دهد که چطور رسانه‌ها و سیاست ترس‌هایی را در جامعه تزریق می‌کنند که برای بیشتر آنها دلیل منطقی برای ترسیدن وجود ندارد و از طرف دیگر بر این نکته هم تاکید می‌کند؛ آرمان‌شهری که در آن هیچ ترسی وجود ندارد نیز جای جذابی برای زندگی نیست.
فصلِ «جذابیت ترس» را دوست نداشتم. یک جاهایی از کتاب هم به نظرم با گقتن یکی دو مثال چیزی را رد یا تایید می‌کرد که موضوعش بحث و چالش زیادی می‌توانست داشته باشد مثل ماجرای استفاده نکردن از د.د.ت و یا عامل شیوع وبا در پرو را به کلر نزدن آب تقلیل دادن (که خودش هم در پی‌نوشت فصل سوم این را گفته). در مجموع کتاب خوبی بود و با این زوایه‌ی نگاهش موافق بودم که جهان به اندازه‌ی کافی ترس دارد و دیگر نیاز ندارد خودمان ترس‌های بیهوده‌ای به آن اضافه کنیم و از چیزهایی بترسیم که منطقی نیستند.
goo.gl/GTHUI1

مشاهده لینک اصلی
فک میکنم نویسنده نگاه بیش از اندازه غربی به مسائل داشت و شاید اگر در یک کشور جهان‌سومی زندگی می‌کرد، نظرات متفاوتی درباره بعضی از مسائلی که مطرح کرده بود ابراز میکرد.
اما فصل ترس و سیاست خیلی جذاب بود و فکر میکنم دراینده بیشتر درباره این مبحث بخونم

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب فلسفه ترس


 کتاب ملکه سرخ
 کتاب روان درمانی گروهی
 کتاب آویزان از نخ
 کتاب عشق جایش تنگ است
 کتاب همزاد
 کتاب ببر رها می شود