کتاب هنر سیر و سفر

اثر آلن دوباتن از انتشارات نیلوفر - مترجم: گلی امامی-دهه 2000

متاسفانه بسیار دشوار است نگرانی‌های کمابیش دائمی‌مان در مورد آینده را به یاد بیاوریم، زیرا در بازگشت‌مان از جایی که بودیم، شاید نخستین چیزی که از خاظره محو می‌شود این است که جه میزان از گذشته صرف این شده بود که چه پیش خواهد آمد؛ و به عبارت دیگر چه میزان از آن را در جایی دیگر به غیر از جایی که در آن حضور داشتیم گذرانده بودیم. در موضوع یادآوری شده و نیز خاطره دلشوره سفر به مکانی هر دو نوعی خلوش وجود دارد: و خود مکان است. که امکان می‌یابد برجسته و مشهود شود...


خرید کتاب هنر سیر و سفر
جستجوی کتاب هنر سیر و سفر در گودریدز

معرفی کتاب هنر سیر و سفر از نگاه کاربران
کافیه اسم دو باتن رو ببینم تا دیگه اسم کتاب هم نخونم و دستم بره بهش! چون دوباتن حالمو خوب میکنه.
اما چرا سفر میکنیم؟ شاید مثل تابلوهای هاپر ما به رستوران ها, هتل ها نیاز داریم برای تسلیم شدن به اندوهمان که در اتاق نشیمن با آن ظاهر تکراری سرخورده مان کرده. سفر میکنیم زیرا افکار جدید نیازمند مناظر جدید هستند. ما برای رهایی از افکار فلج کننده میتوانیم به مناظر بیرون قطار یا اتوبوس یا هواپیما نگاه کنیم تا آرامشمان را بدست آوریم زیرا اینها مددکار اندیشه اند.
سفر میکنیم زیراچیدمان تکراری خانه مثل این است که پیام شما هیچ وقت تغییر نخواهید کرد را با خود دارد, ما را در بند نگه میدارد. سفر میکنیم تا موطنمان را پیدا کنیم, بقول فلوبر موطن من جاییست که حالم آنجا خوب باشد نه آن منطقه ای که با خطوط آبی نشانه گذاری شده.
سفر یعنی بی تفاوت نمانیم و حس کنجکاوی را در خود زنده نگه داریم .سوال بپرسیم, با سوالات خام و ساده شروع کنیم و به سوالات پخته و پیچیده تر برسیم. سفر میکنیم تا عظمت دنیایی را درک کنیم که با شکوه است زیرا آنچه که قدرت دارد اگر پست باشد ما را تحقیر میکنید اما اگر با عظمت باشد احتراممان را بر می انگیزد.
و در مسافرت میتوانیم طراحی کنیم تا جزییات را فراموش نکنیم همانطور که راسکین گفت طراحی نیازی غریزیست و وقتی طراحی میکنیم جزییات در خاطرمان حک میشود.و در مسافرت لذتی که از سفر میبریم به قصد ذهنی مان بستگی دارد تا به سفر.


قسمتی از کتاب
اگر بپذیریم که عشق جستجوی قابلیت هایی است در دیگران که خودمان فاقد آن هستیم, بنابراین در عشقمانبه فردی از کشور دیگر, یکی از خواسته ها می تواند این باشد که بخواهیم خودمان را هر چه بیشتر به ارزش هایی پیوند دهیم که در فرهنگ خودمان غایب است. ص 106

مشاهده لینک اصلی
در جهان هميشه بيش از آنچه انسان ها قادر به ديدن هستند ديدنى وجود دارد، مشروط بر اينكه آرام تر قدم بردارند؛ در حركت سريع بهتر نميبينند.
چيزهاى با ارزش رو بايد ديد و تعمق كرد، نه اينكه با شتاب از كنارشان عبور كرد. گلوله اى كه به سرعت ميرود لطفى ندارد، و انسان، اگر واقعا انسان است، از حركت آرام زيان نميبيند؛ چون سربلندى اش ابدا در رفتن نيست، بلكه در بودن است.
از فصل درخشان ((در باب مالكيت زيبايى)) كتاب

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب هنر سیر و سفر


 کتاب انفجار بزرگ
 کتاب دانشنامه مصور دزدان دریایی
 کتاب استراتژی اقیانوس آبی
 کتاب تله شادمانی (مصور)
 کتاب امپریالیسم نوین
 کتاب بینامتنیت