کتاب نیروی برتر لاکی

اثر سوزان پاترون از انتشارات پیدایش - مترجم: آنیتا یارمحمدی-دهه 2000

این دو سال از زمان مرگ مادر Lucky Trimble در اثر اتلاف برق اتفاق افتاده پس از یک طوفان بیابانی بد است. از آن به بعد، Lucky بهترین چیزها را در مجموعه ای از تریلرهای متصل با Brigitte سرپرست فرانسوی خود ساخته است. اگرچه خوش شانسی که به دنبال دانشمندانی مانند چارلز داروین است (سگ او HMS Beagle نامیده می شود) سخت تلاش می کند تا زندگی اش را مانند نمونه های حشیش که او جمع می کند، همیشه کمی نگران کند. اگر Brigitte --- همسر اول پدرش که قصد دارد تا به کالیفرنیا به اندازه کافی طول بکشد تا Lucky را در مراقبت های پرستاری قرار دهد، پایان می یابد و به فرانسه بازگشت می شود و Lucky را پشت سر می گذارد. شاید پاسخ به مشکلات Luckys نه با قدرت فوقالعاده فوقالعاده، او اغلب از اعضای برنامه های 12 گام مختلف صحبت می کند. اما قدرت برتر خوش شانس چیست؟ و کجا می تواند آن را پیدا کند؟


خرید کتاب نیروی برتر لاکی
جستجوی کتاب نیروی برتر لاکی در گودریدز

معرفی کتاب نیروی برتر لاکی از نگاه کاربران
رمان نیروی برتر لاکی اثر سوزان پاترون شخصیتِ فرعیِ عزیزی دارد که داستان با ماجرای زندگیِ او آغاز می‌شود و نه دغدغه‌های لاکی، قهرمانِ رمان. این شخصیتِ فرعی سمی نام دارد و درگذشته، یک معتاد تمام‌عیار بوده و حالا، یکی از اعضای جلسه‌های «دوازده گام» است.

«دوازده گام» رسم و سنتِ رایج در انجمن‌های معتادان گم‌نام (NA) است و خانم پاترون برای پیش‌برد قصه‌اش از اصول این آیینِ معتادانِ در حال ترک استفاده می‌کند تا شخصیّت اصلی را به کشف نیروی برتر درونی‌اش سوق دهد. در فصلِ ابتدایی رمان، لاکی گوش ایستاده و حرف‌های سمی کوچکه را می‌شنود که دارد تعریف می‌کند چه شد که تصمیم گرفت برای ترک مصرف مواد مخدر اقدام کند و پاک بماند. نویسنده به سمی اجازه می‌دهد تا صحبت کند و همین حرف‌ها و خاطره‌هاست که نقش لاکی را روشن و مسئله‌ی بزرگ زندگی‌ِ او را مشخص می‌کند؛ اگر روزی به آخرِ خط برسم، چه معامله‌ای با خودم می‌کنم؟

لاکی خانواده‌ی ازهم‌پاشیده‌ای دارد و بی‌پدر و مادرش با زنی فرانسوی زندگی می‌کند که سال‌ها پیش عاشق پدر لاکی شده بود و حالا، فارغ شده. زندگی لاکی و نامادری‌اش پُر از مسائل و مشکلاتِ ریز و درشت است؛ از تنگاهای مالی تا دل‌تنگی‌های خانوادگی. برای همین، لاکی مدام می‌ترسد که روزی‌روزگاری نامادری‌اش او را رها کند و به کشور خودش برگردد. این هراسِ دائم باعث شده تا لاکی آشفته و پریشان باشد و نسبت به خودش و دیگران اعتماد و اطمینان نداشته باشد و خانم نویسنده برای این‌که دستِ دخترک داستان را بگیرد و از این تلاطمِ درونی و مشکلات زندگی بیرون بکشد، سمی را هم‌چون نشانه‌ای راه‌نما در مسیر زندگیِ لاکی قرار می‌دهد تا او را به امنیّت و شکوفایی برساند.

شخصیتِ سمی باورپذیر و پذیرفتنی است و درون‌مایه‌ی رمان را عمیق‌تر می‌کند. اشاره‌ی خوبِ سوزان پاترون به جلسه‌های «دوازده گام» و بیانِ قصّه‌ی سمی برای رهایی از اعتیاد فرصتی برای ارائه‌ی رهنمودهایی غیرمستقیم است و آزادگی و زندگی را به مخاطب نوجوان می‌‌آموزد. سمی نمونه‌ای از انسان‌هایی است که به مرز نابودی و نیستی رسیده‌اند و در ناامیدی مطلق، دستی آن‌ها را تکان می‌دهد و به سویِ دیگر مرز می‌کشاند تا دوباره شانسِ زندگی داشته باشند.

سوزان پارتون با این شخصیتِ فرعیِ عزیز نشان می‌دهد که چگونه می‌توان درباره‌ی موضوع ناخوش‌آیند اعتیاد و مسائل معتادان به‌شکل خوش‌آیند و داستانی سخن گفت و رمانی نوشت که تلخ و گزنده نباشد و پیام‌آور امید و بخشنده‌ی شادی بود.


مشاهده لینک اصلی
Ramona-esque. جزئیات دقیق، توجه به توجه به آنچه که من به عنوان یک محیط زیست وحشتناک در یک شهر کوچک در یک کالیفرنیا کالیفرنیا فکر می کنم.

مشاهده لینک اصلی
من آن را دوست داشتم مانند جان استینبک برای گالری بادام زمینی.

مشاهده لینک اصلی
دوران کودکی من ساخته شده است

مشاهده لینک اصلی
خیلی خوب است، با این حال من فقط در فصل 6 اعتقاد دارم، بنابراین من نمی توانم درباره این موضوع بگویم، چون نظر من در کل داستان خیلی سریع تغییر می کند.

مشاهده لینک اصلی
همچنین یک تازه وارد آن بسیار خوب بود اما هیچ تماشایی نیست.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب نیروی برتر لاکی


 کتاب بائودولینو
 کتاب فروخته شده
 کتاب پایان هالیوودی
 کتاب هنر سیر و سفر
 کتاب چارلی وب
 کتاب گنجینه کیهانی