کتاب میوه ی خارجی

اثر جوجو مویز از انتشارات آموت - مترجم: مریم مفتاحی-دهه 2000

روایت کتاب میوه خارجی ، داستانی رازآلود از گذشته‌هایی دور با شخصیت‌هایی هنجارشکن و ترقی‌خواه در جامعه‌ای سنت‌گرا است. « لوتی » از آوارگان جنگ جهانی دوم است ، در کودکی به خانواده‌ی دکتر هولدن سپرده می‌شود و در کنار سیلیا، دختر خانواده هولدن که هم‌سن اوست ، رشد می‌کند و سال‌های نوجوانی را پشت سر می‌گذارد. زندگی در شهر کوچک و بی‌جنب و جوش «مِرِم» عذاب‌آور است و ساکنان کهنه‌پرستش در مقابل هرگونه تغییر و تحولی از خود مقاومت نشان می‌دهند. این دو دختر جوان مشتاق هستند تا دور از خانواده و به هر نحو ممکن درِ دنیای جدیدی را به روی خود بگشایند.


خرید کتاب میوه ی خارجی
جستجوی کتاب میوه ی خارجی در گودریدز

معرفی کتاب میوه ی خارجی از نگاه کاربران
«میوه خارجی» یا «رها در باد» اثر جوجو مویز.
این کتاب در انگلیس با عنوان میوه ی خارجی و و در آمریکا با عنوان رها در باد ترجمه شده. عنوان اول رو نشر آموت و عنوان دوم رو نشر میلکان ترجمه کرده.
کتاب طبق روال همیشگی آثار جوجو مویز تم عاشقانه داره. و البته در دو زمان متفاوت روایت میشه. در قسمت اول کتاب، نوجوانی دختری به نام لوتی که بخاطر وضعیت نابسامان خانوادش توسط خانواده ی دیگه ای سرپرستی میشه و ماجرای عاشقانه ای که براش رخ میده، شرح داده میشه. و در قسمت دوم سال ها بعد، زنی که پارتنرش اون و فرزندش رو رها کرده و رفته شرح داده میشه که بخاطر شغلی که می پذیره با لوتی آشنا میشه و گره از راز زندگی عاشقانه ی اون باز میکنه.
کتاب یه فیلم ترکی کااااامل بود. یه عاشقانه ی به شدت بی محتوا با عشق های در یه نگاه، یه عالمه خیانت و روابط متقاطع، روابط بی انتها و .... سبک نوشتنش هم کاملا مثل سایر کتاب های نویسنده، علی الخصوص @آخرین نامه ی معشوق@ بود. که خب البته از نظر تقدم زمانی، این کتاب قبل از اونا نوشته شده.
از طرف دیگه، بی کیفیت ترین ترجمه ای بود که تا به امروز خونده بودم. انقدررررر بد که حتی گوگل ترنسلیت هم. نمیتونه انقدر فاجعه باشه. در حد جمله ی @ من رفت!@. امیدوارم خودتون دیگه عمق فاجعه رو درک کنید. میلکان بی کیفیت ترین انتشاراتیه که میشه ازش اسم برد. ترجمه کردن آثاری که قبلا نشر های دیگه اونارو ترجمه کردن و روونه کردن همون کتابا با ترجمه های به شدددت غیرقابل تحمل به بازار.. این کتاب نه تنها ویراستار نداشته، بلکه مطمئنم هیچکس قبل از چاپ یه بار هم از روش نخونده.
اگر قصد خوندن این کتابو دارید، میوه ی خارجی از نشر آموت رو بخونید. که البته باید بگم اصلا این کتابو توصیه نمیکنم. مگر اینکه شما هم از طرفدارای پر و پا قرص کتابای زرد و عاشقانه های آبکی باشید!

مشاهده لینک اصلی
تعداد شخصیت ها خیلی زیاد بود و سخت میشد باهاش ارتباط برقرار کرد، به محض اینکه شرایط و شخصیت ها اشنا شد و تو روال داستان قرار گرفتم، داستان به زمان حال پرش کرد و شخصیت های جدید وارد شدن و روز از نو روزی از نو.
بخش هایی از کتاب هم احتمالا مشکل سانسور و... داشت که مترجم در لفافه بهش پرداخته بود، مفهوم دریافت میشد ولی خب بازم تو ذوقم میزد.
دو شخصیت اصلی زن داستان (حداقل برای من) اصلا دوست داشتنی نبودن و بقیه شخصیت ها حضورشون در داستان خیلی کمرنگ تر از اون بود که بشه باهاشون ارتباط گرفت.
شاید اگر کتاب خلاصه تر و شخصیت ها کمتر میشد، خیلی بهتر بود اما در کل نسبت به بقیه کتاب هایی که از مویز خوندم ضعیف تر بود.
فکر میکنم شرایط تعیین میکنه چقدر یک کتاب رو دوست داشته باشیم، برعکس یک بعلاوه یک این کتاب رو با سختگیری بیشتری خوندم و شاید هم به همین دلیل اینقدر کم ستاره دادم. فکر میکنم اگر این کتاب رو تو شرایط یک بعلاوه یک میخوندم چهار ستاره بهش میدادم.

مشاهده لینک اصلی
قطعا رمان مورد علاقه Moyes من نیست. تقریبا یک ماه طول کشید تا به پایان برسم، بنابراین می توانید ببینید که آسان است که از مطالعه خوشتان بیاید. برخی از شخصیت های قابل توجه اما بسیار قابل پیش بینی است.

مشاهده لینک اصلی
به اندازه کافی خوب. احساس رمان استارت

مشاهده لینک اصلی
Jojo Moyes در کتابهایش ضربهای به نظر میرسد. این یکی از دلایلی بود Wasnt پس از 150 صفحه درگیر بود پس تصمیم گرفت بر روی چیزی حرکت کند.

مشاهده لینک اصلی
این کتاب برای جالب شدن زمان زیادی طول کشید. سپس آن را انجام داد. سپس آن را به پایان رسید، اما من واقعا نمی دانم چه اتفاقی افتاده است.

مشاهده لینک اصلی
من آن را دوست داشتم، تاریخ و شخصیت ها. من را سرگرم نگه داشت، من نمی خواستم آن را به پایان برسانم.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب میوه ی خارجی


 کتاب سفر در اتاق تحریر
 کتاب نمک
 کتاب سفر به قلب زنان امریکای لاتین
 کتاب تئوری انتخاب برای والدین و نوجوانان
 کتاب راه سخت
 کتاب خشم