کتاب شهر فرنگ

اثر گونتر گراس از انتشارات نشر چشمه - مترجم: کامران جمالی-دهه 2000

کتاب «شهر فرنگ» نوشته‌ی «گونتر گراس» نویسنده‌ی تاثیرگذار آلمانی را «کامران جمالی» به فارسی برگردانده است. در توضیح پشت جلد آمده است: «گونتر گراس (۲۰۱۵-۱۹۲۷) کنار هاینریش بُل مهم‌ترین نویسنده‌ی ادبیات آلمان در سال‌های بعد از جنگ در جهان است. برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ۱۹۹۹ و نویسنده‌ی رمان‌های درخشان "طبل حلبی" و "سال‌های سگی" در آخرین کتابش دست به اعتراف‌هایی زده که با تکنیکی خاص روایت شده‌اند." شهر فرنگ" سال ۲۰۱۰ چاپ شد و بازتاب‌های فراوانی داشت. این کتاب آخرین اثر بزرگ او بود. گراس در این کتاب تمام فرزندانش را کنار هم گرد می‌آورد و از زبان آن‌ها درباره‌ی زندگی خودش و زمانه‌اش می‌نویسد. او موضوع این رمان است و درعین‌حال راوی پنهانش. شهر فرنگ علاوه‌بر تاریخ‌نگاری خاص نویسنده از جهانی که او در آن زندگی کرده، مملو از خرده‌روایت‌های تکان‌دهنده است درباره‌ی جنگ جهانی، جنگ سرد، جادوی تصاویر و عکس‌ها و مهم‌تر از آن یک روایت منحصربه‌فرد که درش فرزندان گراس که از همسران متفاوت و مختلفش بودند دور میزی می‌نشینند و هر کدام با لحن خود از درک پدر نویسنده‌شان می‌گویند، پدری که یکی از سیاسی‌ترین نویسند‌گان همه‌ی ادوار تاریخ ادبیات است. وقتی گراس سال ۲۰۱۵ از دنیا رفت بسیاری از نشریات معتبر جهان تیتری ساده زدند: "پایان غول"... شهر فرنگ وصیت‌نامه‌ی باشکوه گونتر گراس است.» در بخشی از داستان می‌خوانیم: «شروع کن پات، آخه تو از همه بزرگ‌تری. ده دقیقه‌ی تموم زودتر از جُرش اومدی. حرفی نیست. شروع با من: مدت‌ها فقط ما ۲تا بودیم. به نظر من ۴تا بس بود. آخه کی از ما پرسید که حوصله‌ی بیشتر از ۲تا یا ۳تا یا حداکثر ۴تا را داریم؟ هر کدوم از ما ۲تام بعضی وقتا اون یکی رو زیادی می‌دیدیم. و تو لارا! تو بزرگ‌تر که شدی هیچی جز یک سگ کوچولو نمی‌خواستی، توام لابد دختر که از آب دراومدی، بدت نمی‌اومد آخری باشی.»


خرید کتاب شهر فرنگ
جستجوی کتاب شهر فرنگ در گودریدز

معرفی کتاب شهر فرنگ از نگاه کاربران
نویسنده جایزه نوبل ادبیات در سال 1999 را به دست آورد، اما این کتاب، در حالی که جالب توجه نوشته شده بود، فاقد دغدغه بود.

مشاهده لینک اصلی
خوب، اگر قبلا در مورد آن فکر کرده بودم، من تاریخچه عکاسی خانواده ام را فقط به این دلیل که من دوربین (و نه کسی که برای نوشتن)

مشاهده لینک اصلی
من از این کتاب و نویسنده خیلی انتظار داشتم. این خیلی خیلی خسته کننده بود من امیدوارم که آنها بهتر از کتابهای Gunter Grass هستند، هرچند.

مشاهده لینک اصلی
حتی کار جزئی کارشناسی ارشد ارزش یک بعدازظهر است. سفر بسیار خود ارجاعی اما هنوز هم در امتداد مناظر نامعقول خانواده و حافظه است.

مشاهده لینک اصلی
این زمان کمی طول کشید تا واقعا به این کتاب دست پیدا کرد. با این حال، هنگامی که من قبول شدم که همیشه نیازی به دانستن اینکه چه کسی صحبت می کرد، نمی توانستم آنرا بگذارم. فصل نهایی زیبا است.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب شهر فرنگ


 کتاب همنام
 کتاب زیبای خفته
 کتاب مارتین هایدگر
 کتاب هنر فروش کردن
 کتاب جادوگران
 کتاب تابستان زندگی