کتاب سنگ صبور

اثر عتیق رحیمی از انتشارات یوبان - مترجم: مهدی آذری-دهه 2000

در زبان عامیانه فارسی، Syngue Sabour نام یک سنگ سیاه و سفید جادویی است، یک سنگ صبور، که ثمربخش کسانی را که در آن اعتماد دارند جذب می کند. اعتقاد بر این است که روزی که آن را منفجر می کند، پس از گرفتن سختی و درد بسیار زیاد، روز آخرالزمان خواهد بود. اما در اینجا، Syngue Sabour یک سنگ نیست، بلکه یک مردی است که مغز مرده است و یک گلوله در گردنش قرار دارد. همسرش با او است، نشسته در کنار او. اما او از اینکه او را به جنگ قربانی کرده است، از او خشمگین است، زیرا هرگز قادر به مقاومت در برابر دعوت به اسلحه نیست، زیرا می خواهد قهرمان شود، و در نهایت، پس از همه گفته شد که انجام شده است، زیرا که در یک تهاجم کوچک شکست خورده است. با این حال او مراقبت می کند و او به او می گوید. او حتی بیشتر و بیشتر با او صحبت می کند، عمیق ترین خواسته ها، درد و اسرار خود را باز می کند. در حالی که در خیابان ها جناح های رقیب در حال برخورد هستند و سربازان غارت و کشتن در اطراف او هستند، او از زندگی اش صحبت می کند، هرگز نمی داند که شوهر او واقعا چه می شنود. و این اعتراف فوق العاده است، بدون محدودیت، در مورد رابطه جنسی و عشق و خشم خود را در برابر یک مرد که او هرگز او را فهمیدند، که او را سوء رفتار، که هرگز او را احترام و مهربانی نشان نداد. پذیرش او وزن ستم های هنجارهای زناشویی، اجتماعی و مذهبی را آزاد می کند و او داستانش را به راز بزرگی که غیر قابل تصور در یک کشور مانند افغانستان است، می دهد. برنده جایزه Goncourt، سنگ صبر و شکیبایی با شجاعت و لعاب، شاعرانه، واقعیت زندگی روزمره را برای یک زن هوشمند در معرض افسردگی رژیم طالبان در افغانستان نشان می دهد.


خرید کتاب سنگ صبور
جستجوی کتاب سنگ صبور در گودریدز

معرفی کتاب سنگ صبور از نگاه کاربران
کتاب درمورد سرنوشت زنان مسلمان افغانستانه که توی شرایط اسفناکی زندگی می کنن. 

کتاب، داستان زندگی زنی رو روایت میکنه که در سن خیلی کم به عقد مردی درمیاد که هرگز اون رو ندیده و اون مرد در جنگ حضور داره. ازدواج غیابی صورت میگیره و زن سه سال بعد، اون مرد رو برای اولین بار میبینه. در این سه سال زن موظفه با خانواده ی همسرش زندگی کنه و حق رفت و امد با هیچ کس حتی خانواده ی خودش رو نداره.

زنی که توی روابطش با همسرش حق هیچگونه اظهار نظری رو نداره و بعدها که همسرش وارد وضعیتی شبیه به اغما میشه موظفه به تنهایی از اون مرد مراقبت کنه. زن در طول جنگ افغانستان مورد حمله و تجاوز قرار میگیره و ...


فیلمی هم به اقتباس از این کتاب ساخته شده که گلشیفته فراهانی اولین بار برای بازی توی این فیلم ممنوع الکار و ممنوع التصویر شد.

کتاب شرح دردناکی از وضعیت زنانیه که حق دخالت توی سرنوشت خودشون رو هم ندارن..

درکل محتوای کتاب بنظرم جذابه ولی سبک نوشته چندان جذاب و حرفه ای نبود. یا حداقل مشابه اون چیزی که توی آثار خالد حسینی دیده میشه نبود. که خب البته میتونه دلیلش ترجمه ی کتاب باشه.

پ ن: یه نسخه ی الکترونیک از کتاب هم موجوده که بدون سانسور ترجمه و منتشر شده.

مشاهده لینک اصلی
عندما يسقط الجسد تتبدل كل الموازين.
الرواية حوار طويل من طرف واحد بين المرأة وزوجها، نتعرف من خلاله على معاناة المرأة في مجتمع مغلق مثل أفغانستان وكيف تعامل منذ ولادتها كعورة وسلعة تابعة للرجل سواء كانت زوجة اخت او ابنة. كيف تنظر المرأة الى نفسها من خلال مجتمع ينكر لها ابسط حقوقها حتى مجرد رفع الصوت و الكلام.
ينطلق لسانها بعد ان يسقط زوجها مشلولاً عاجزاً حتى عن الكلام تكشف اسرارها ومعاناتها الى حجر الصبر (سنگ صبور) الزوج كان حجر صبرها الذي استمع وفهم الحكاية وانفجر أخيراً ليحررها من عذاباتها.
الأسلوب سلس وشيق بحيث لم أتوقف عن القراءة حتى النهاية ورغم انني شاهدت الفيلم السينمائي الذي اخرجه الكاتب نفسه قبل قراءتي للرواية الا انها لم تفقد تشويقها بالنسبة لي. الرواية عن المرأة في أفغانستان الا انها تعكس وضع النساء في مناطق كثيرة مشابهة للمجتمع الافغاني مع اختلاف بسيط في التفاصيل وتشابه موجع في المرارة وانعدام الحقوق.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب سنگ صبور


 کتاب بازی بازیگری
 کتاب هنری زلزله پولدار می شود
 کتاب گسسته
 کتاب دریچه ای به سوی کیهان
 کتاب سفر به قلب زنان امریکای لاتین
 کتاب زبان بدن