کتاب زندگی پی

اثر یان مارتل از انتشارات علم - مترجم: گیتا گرکانی-دهه 2000

زندگی پی (به انگلیسی: Life of Pi)‏ نام کتابی است نوشته «یان مارتل» است که در ۲۰۰۱ در کانادا منتشر شد. زندگی پای کتابی درباره مذهب، ترس، طبیعت و سرسختی پایان ناپذیر انسان است. زندگی پی درباره پسر جوانی بنام پی پاتل، فرزند یک صاحب باغ وحش در هندوستان است. پی پاتل در شانزده سالگی همراه خانواده‌اش از هند به طرف کانادا کوچ می‌کند. خانواده پی در قسمت بار یک کشتی ژاپنی در کنار جانوران باغ‌وحش به سمت خانه جدید سفر می‌کنند. در میانه راه کشتی غرق می‌شود و پی خودش را در قایق نجاتی به همراه یک کفتار، یک اورانگوتان، یک گورخر زخمی و یک ببر بنگال دویست کیلو گرمی تنها می‌بیند. در هفته نخست سفر پی بر روی این قایق نجات تنها چیزی که بر همه چیز چیره است کشمکش برای زندگی ست. ادامه کتاب شرح ۲۲۷ روز گمشدگی پی، در دریا است. این کتاب، برنده جایزه بوکر شده و از روی آن دو فیلم نیز ساخته شد. فیلم زندگی پی نامزد ۱۱ جایزه اسکار شده است و اکثر منتقدان، آن را ستوده‌اند.


خرید کتاب زندگی پی
جستجوی کتاب زندگی پی در گودریدز

معرفی کتاب زندگی پی از نگاه کاربران
Life of Pi, Yann Martel
عنوان: زندگی پی؛ نویسنده: یان مارتل؛ مترجم: گیتا گرکانی؛ تهران، علم، 1383؛ در 530 ص؛ شابک: 9643053559؛ موضوع: داستانهای نویسندگان انگلیسی قرن 21 م
پی، پسرکی ست که به دنبال حقیقت میگردد؛ یعنی همان کاری که هزاران هزار انسان در سراسر جهان به آن مشغول هستند. بعضیها پیروز میشوند و خیلیها شکست میخورند. در این میان کسانی نیز گمان میکنند موفق شده اند. در صورتی که هنوز سر سوزنی هم به حق و حقیقت نزدیک نشده اند. اما یک نکته در همه ی این آدمها مشترک است. هر کس راه خودش را میرود. هر کس به شیوه ی خود کوشش میکند؛ تا به ذات جهان نزدیک شود. به تعداد انسانهای روی زمین راه وجود دارد. هرچند هیچ کس نمیتواند به سرانجام رسیدن راهی را تضمین کند. ؛
داستان با پاراگراف بالا آغاز میشود، و پی برای پاسخ به سرگشتگی انسانی؛ راه تازه ای مییابد. و ...؛ زندگی «پی» درباره ی پسر جوانی بنام «پی پاتل»، فرزند یک صاحب باغ وحش در هندوستان است. پی پاتل در شانزده سالگی همراه خانواده‌ اش از هند به طرف کانادا کوچ می‌کند. خانواده پی در قسمت بار یک کشتی ژاپنی، در کنار جانوران باغ‌ وحش، به سوی خانه ی تازه ی خود سفر می‌کنند. در میانه ی راه، کشتی غرق می‌شود و پی خودش را در قایق نجاتی به همراه یک کفتار، یک اورانگوتان، یک گورخر زخمی، و یک ببر بنگال دویست کیلوگرمی تنها می‌بیند. در هفته ی نخست سفر پی، بر روی قایق نجات، تنها چیزی که بر همه چیز چیره است؛ کشمکش برای زندگی ست. ادامه کتاب شرح 227 روز گمشدگی پی، در دریا ست
ا. شربیانی

مشاهده لینک اصلی
زندگی پی درباره پسر جوانی بنام پی پاتل، فرزند یک صاحب باغ وحش در هندوستان است. پی پاتل در شانزده سالگی همراه خانواده‌اش از هند به طرف کانادا کوچ می‌کند. خانواده پی در قسمت بار یک کشتی ژاپنی در کنار جانوران باغ وحش به سمت خانه جدید سفر می‌کنند. در میانه راه کشتی غرق می‌شود و پی خودش را در قایق نجاتی به همراه یک کفتار، یک اورانگوتان، یک گورخر زخمی و یک ببر بنگال دویست کیلو گرمی تنها می‌بیند. در هفته نخست سفر پی بر روی این قایق نجات تنها چیزی که بر همه چیز چیره است کشمکش برای زندگی ست. ادامه کتاب شرح ۲۲۷ روز گمشدگی پی در دریا است.

کتاب برنده جایزه بوکر شده و از روش دو تا فیلم هم ساخته شد. که یکیش توسط ژان پیر ژونه فرانسوی و اون یکی توسط آنگ لی تایوانی بوده است.
فیلم زندگی پی نامزد ۱۱ جایزه اسکار شده است و اکثر منتقدان ان را ستوده‌اند. موحد منتقم در نقد خود درباره فیلم گفته است:فیلم زندگی پی صرفاً یک فیلم دیدنی و تأثیر گذار نیست، بلکه همانند نخی به ظرافت تابیده شده فیلمی درباره اثبات وجود خداست. نخی که از داستان‌های خیلی دور حکایت می‌کند که نه می‌توانید آن را به تمامی بپذیرید، نه آن را کاملاً رد کنید. ولی به یمن ریسنده (فیلمنامه نویس) فوق‌العاده‌اش به چنان قدرتی بافته شده است که می‌توان آن را در
کنار «رابینسون کروزو»ی دانیل دوفو قرار داد
زندگی پی (به انگلیسی: Life of Pi)‏ نام کتابی است نوشته یان مارتل است که در ۲۰۰۱ در کانادا منتشر شد. زندگی پای کتابی درباره مذهب، ترس، طبیعت و سرسختی پایان ناپذیر انسان است.

مشاهده لینک اصلی
من خیلی خوشحالم که Life of Pi را قبل از اینکه فیلم بیرون بیایم بخوانم. در حالی که آنگلی کار زیبا انجام می دهد، مبارزه درونی شخصیت اصلی در فیلم بسیار دشوار است. Pi Patel، پسر پادشاه در Pondicherry، هند، یک مرد جوان حساس و فلسفی است که علاقمند به ادیان جهانی است. پس از خرابی کشتی، او با به اشتراک گذاشتن یک قایق نجات با یک ببر وحشتناک بنگال به نام ریچارد پارکر به پایان می رسد. در این سفر مفرط، Pis، نیروی جسمانی، شجاعت و معنویت همه مورد آزمایش قرار گرفته است. زندگی ریتم پی به اشتراک گذاشتن یک مبنای موضوعی با J.P. Donleavys خدایان شیطانی Balthazar B، تعجب ادبی. شخصیت اصلی، بلاتزار، در حال تحصیل در رشته زیستشناسی است، در حالی که دوستش Beefy آن را مطالعه می کند. Balthazar و Beefy از سن خود در حالی که کاوش در طبیعت هذیانی و معنوی خود را. من دوست دارم راه Donleavy همه قواعد دستور زبان را تجزیه و مستقیما به استخوان خنده دار می رود. من هر دو این کتاب را به خوانندگان توصیه می کنم که داستان های زیبایی را که در مورد حیوانات و موضوعات روحانی مورد استفاده قرار می گیرند، لذت می برند.

مشاهده لینک اصلی
من متاسفم، اما به طور رسمی آن را غیرممکن می دانم که برای این ها، برای حداقل، حداقل پانزده سال دیگر، به این نوع کتاب ها بروم.

مشاهده لینک اصلی
من در مورد این کتاب احساسات مختلفی دارم. از یک طرف، نیمه دوم این داستان، زمانی که Pi در یک قایق نجات با یک اورنگوتان، یک گینه، یک گورخر و یک ببر در وسط اقیانوس به دام افتاده است و باید پس از ببر تمام حیوانات دیگر را بکشاند ، جذاب است (و نه، این به عنوان یک اسپویلر محسوب نمی شود، زیرا پشت این کتاب همان چیزی را به شما می گوید). از سوی دیگر، تقریبا همه چیزهایی که قبل از سقوط قایق اتفاق می افتند و منجر به مشکل اسکله ی Pis می شود، خسته کننده خسته کننده من دوست داشتم یادگیری در مورد باغ وحش و فعالیت های درونی و اسرار باغ وحش ها را که پدر پیز نشان می داد، دوست داشت و این اطلاعات برای ساختن طرح های بعدی مهم بود. اما پس از آن Pi طول می کشد حداقل چهار فصل طولانی توصیف چگونه او تصمیم گرفت به عنوان یک نوجوان که او قرار بود به مسیحی، مسلمان و هندو همه در همان زمان. (او ممکن است در یهودیت نیز پرورش داده باشد، اما من صادقانه نمی توانم به یاد داشته باشم اگر او انجام داد یا نه، زیرا در آن زمان در کتاب من آماده بودم که چیزی را از پنجره بیرون بیاورم) متوجه شدم که ایمان Pis یک عامل مهم در زمان او است در قایق نجات، اما آن را فقط طولانی لعنتی طول می کشد تا او را به سخنرانی خوانندگان در سفر ایمان چندجانبه خود را. من یادم می آید آن را بخوانم و تعجب می کنم که او در حال حاضر در کشتی خراب لعنتی خواهد بود. و پایان دادن به ... در معرض خطر هر چیزی که به منزل می رسد، فقط می گویم که یکی از آن انتهایی که باعث می شود شما بروید، @ Wait ... what؟ @ پس از پایان کتاب، احساس کردم یان مارتل به من سفارش داد کتاب را بخوانید و تمام سمبل های او را خیلی با شکوه و غیره مشاهده کنید. اما پس از آن نیمه اول کتاب را به یاد می آورم و آن را مانند @ Screw Yann Martel. من در حال خواندن چیز دیگری در حال حاضر. بنابراین اساسا، من حدس می زنم که من بیشتر از کتاب دوست داشتم، اما من هرگز به زودی آن را دوباره ارزیابی نیست.

مشاهده لینک اصلی
من از این کتاب بسیار متنفر بودم که حتی نمی توانم در مورد آن صحبت کنم.

مشاهده لینک اصلی
برای ارزش سرگرمی، من این را با چهار ستاره رتبه بندی می کنم. آنها می گویند که دو نوع ادبیات وجود دارد: فرار و تفسیری. فرار اساسا هدف را سرگرم می کند در حالی که تفسیر نوشته شده است برای گسترش و عمیق تر و تیز کردن آگاهی ما از زندگی است. هر زمان که یک کتاب در Goodreads اضافه کنم، معمولا به نظرات مختلف از دوستان و دیگر کاربران Goodreads که این کتاب را خوانده اند نگاه می کنم. در حال حاضر حدود 600 کتاب در دست دارم که در حال خواندن هستند. من همچنین اطمینان دارم که من آنچه را که شروع کردم پایان می دهم. بنابراین، تصمیم گیری برای آینده، کاملا برای من تصمیم می گیرد. هنگامی که گفتم زندگی می کنم بعد از آن زندگی می کنم، من به نظرات مثبت دوستان خوبم اشاره کردم و بر اساس نظر آنها بیشتر ادبیات تفسیری (که من ترجیح می دهم) به جای فرار از داستان. یکی از جالب ترین فرض هایی که حتی ارنست همینگوی را می سازد، پیرمرد و دریا به نظر می رسد رمان میانجی (و نه کلاسیک دوست داشتنی) است. تصور کنید یک پسر 16 ساله که در یک قایق حیاط قایق در وسط اقیانوس آرام به مدت 227 روز با یک ببر سلطنتی بنگال زنده مانده است؟ پس از آن، پسر مذاهب هندو، کاتولیک و مسلمان بود و بنابراین شما عناصر ادبیات تفسیری را پر کرده اید. با این حال، به سمت صفحات آخر کتاب، یان با ارائه نسخه ای از داستان حیوانات سرگرم کننده است. البته من به دیدگاه مصاحبه گران ژاپنی می اندیشم که یکی از حیوانات جالب تر است و تا آخرین صفحه امیدوار بودم که به عنوان داستان واقعی اثبات شود. اما ما می دانیم که این نیست. پس از ورود به ویکی پدیا آمده است که نویسنده موزیک برازیل، موآریک اسکلیار است که ادعا کرد که پیش از این در رمان خود از شخصیت اصلی عبور از اقیانوس اطلس، با یک قایق با یوگوار توافق کرده است. ابتدا Scliar تهدید کرد که شکایت کند، اما پس از صحبت با یان، او با آن روبرو نشد. بعدها، در نویسندگان یانس توجه به زندگی Pi، او رمان را به Scliar اختصاص داد. همه ما می دانیم که این اتفاق می افتد. چند سال پیش نیز یکی دیگر از نویسندگان راجع به داونن براون برای کد داوینچی شکایت کرد. اما این باعث می شود طعم بد را در مورد دهان نویسندگی بپوشانند. با این حال، با توجه به این که من از خواندن این کتاب فراروی 400 صفحه لذت بردم، من واقعا آن را دوست داشتم. تقریبا پنج ستاره اگر نه به خاطر آن پیچ و تاب در پایان ساخته شده است. من هنوز هنوز رمانهای یانس را در قفسه های کتابم نمیبینم. آیا می توانم این باشد که این کتاب یک محصول اسلحه سازی است، فقط یک فلاش در یک تابه برای یان است؟ بنابراین او به مانند سباستین فالکس که Birdsong تنها رمان اوست، ارزش خواندن دارد و تمام دیگران فقط عجله دارند؟

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب زندگی پی


 کتاب توفان شن
 کتاب خرده جنایت های زناشوهری
 کتاب دوازده نشانه
 کتاب چیزی که دور گردنت حلقه می زند
 کتاب چنگیز خان
 کتاب گلوله برفی