کتاب تماشای رنج دیگران

اثر سوزان سونتاگ از انتشارات نشر چشمه - مترجم: زهرا درویشیان-دهه 2000

این مردمان کامبوجیایی، این قربانیان بی نام و نشان با آن صورت های مات، بدن ها ینزار و شماره های سنجاق شده به پیراهن، تا ابد به مرگ می نگرند. آن ها حتا اگر نامی هم داشته باشند برای "ما" نا شناخته اند. مانند همان عکسی که در یکی از نوشته های وواف به ان اشاره شد: جسد مرد یا زنی مثله شده که می توانست از آن لاشه ی یک خوک باشد. نکته ی مورد نظر ائ مقیاس درنده خویی جنگ است که آن چه را که از انسان به عنوان ارزش فردی یا بشری شناخته شده ویران می کند: البته وقتی به چهره ی جنگ در قالب تصویر و از راه دور نگریسته شود،نمی توان انتظار بیشتری داشت.

ترجمه ی زهرا درویشیان


خرید کتاب تماشای رنج دیگران
جستجوی کتاب تماشای رنج دیگران در گودریدز

معرفی کتاب تماشای رنج دیگران از نگاه کاربران
پشت جلد کتاب @ می گویند فلاکت های جنگ به لطف تلویزیون به ابتذال شبانگاهی تنزل پیدا کرده اند. از بس در تصاویری غرق شده ایم که زمانی از دیدنشان جا می خوردیم و منزجر می شدیم حالا دیگر چیزی از حس همدلی باقی نمانده و به سوی رخوت و بی حسی پیش می رویم. ولی واقعا جه خواسته ای مطرح است؟ هیچ شورایی از نگهبانان نمی شود تشکیل داد تا هولناکی ها را جیره بندی کند و قابلیتش را در شوکه کردن ما تازه نگه دارد. و مسلما خود این هولناکی ها هم فروکش نخواهد کرد.@
مساله عکس های دلخراشی که از جنگ های رخداده شده تا الان گرفته شده، از مساله های ذهنی نویسنده کتاب سوزان سانتاگ است که خواندن این کتاب برای همه به نظرم واجب است.

مشاهده لینک اصلی
این کتاب را به تمامی دوستانی که به نوعی درگیر عکس هستند(چه عکاس، چه عکس‌بین!) توصیه می‌کنم. مخصوصا به آن دسته از دوستانی که همیشه پیگیر اخبار جنگ‌ها هستند.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب تماشای رنج دیگران


 کتاب خاک غریب
 کتاب جوجو رو نیگا
 کتاب سوار بر سورتمه ی آرتور شوپنهاور
 کتاب یک روز قشنگ بارانی
 کتاب سفر فیل
 کتاب گریزپا